Domaća mačka (Felis catus) je potomak od Afričke divlje mačke ( Felis sylvestris lybica), i ostaje izuzetno bliska i slična ovoj vrsti u obliku,veličini,fiziologiji i ponašanju.
Poput svih mačaka i domaća mačka je obligatni mesojed i prilagođena je lovačkom načinu života,jer je ovisna o mesu bez koga ne može preživjeti duže vremena. To znači da će vaša mačka morati da ima posebnu prehranu,a ne onu koju imaju ljudi i njihovi "najbolji" prijatelji,psi. Da, mačke su ipak posebne.
Faktori koji su mačkama bitni kod odabira hrane,a samim time i apetita su miris,textura,ukus i temperatura.
Miris ili aroma je posebno bitan faktor jer su mačke razvile izuzetno razvijeno čulo njuha(mirisa) koje je nekoliko miliona puta osjetljivije od čovjekovog. Mačke preferiraju temperaturu koja je slična temperaturi tijela, 35-40 stepeni Celzijusa ( optimalno). Hrana koja ima u suvišku proteina i masti je generalno prihvatljivija za mačku. Mačka ne može da percipira okus slatkog,a sve ostale može. Stog slatkiši ne bi trebali da budu na jelovniku mačaka,jer ne samo da ih ne osjete nego mogu razviti animalni tip dijabetesa. Naravno,prisutna je individualna raznolikost u odabiru hrane kod individua i navedeno se ne može primjeniti na svaku mačku.
Kada je u pitanju frekvenca hranjenja, mačke u divljini izvode cjelodnevne aktivnosti lovljenja i vrebanja plijena,tako da jedu višestruke obroke koji su manji po količini.Isti slučaj je i sa njenom rođakom,domaćom mačkom,koja generalno preferira više manjih obroka nego jedan veliki.
Mačke preferiraju da jedu iz plitke posude tako da vide okolo dok jedu i tako da im brkovi ne dodiruju zidove posude.
Hranjenje mačića je posebna priča,zbog svog brzog rasta trebaju više obroka. Obično mačići starosti 3-4 sedmice trebaju čvrstu hranu u vidu kašastih mesnih prerađevina,mokra konzervirana hrana.Kako mačići rastu može se postepeno preći na suhu hranu.
Nema komentara:
Objavi komentar