utorak, 11. studenoga 2014.

Buhe, njihovo uklanjanje i spriječavanje ponovnog infestiranja

Buhe i njihovo uklanjanje i spriječavanje ponovnog infestiranja 

Najčešća vrsta buha prisutna na mačkama i psima je Ctenocephalides felis,iako je moguće da se mačka zarazi i zečijim buhama kao i drugih životinja.




Ukoliko vaša mačka ima buhe,vrlo vjerovatno je i da ima crve (gliste) stoga pregledajte ovaj link za više informacija :  LINK 



Iako mnoge mačke žive sa buhama i pokazuju minimalne znake infestacije,držanje pod kontrolom je preporučljivo zbog nekoliko razloga uključujući:

  • Mačija buha može nositi trakastog crva Diphylidum caninum u larvenom stadiju i mačke se zaraze jedući buhu tokom lizanja i uređivanja krzna.
  • Buhe su potencijalni prenosioci raznih infektivnih čestica između mačaka
  • Odrasle buhe se hrane mačijom krvlju; kod mladih mačića ovo može biti uzrokom slabosti,malokrvnosti i smrti.
  • Buhe su važan faktor u lancu prenošenja oboljenja nazvanog "Bolest mačijeg ogreba" između mačaka i ljudi,uzrok je bakterija Bartonella hensellae.
  • Nekad mačke razviju alergiju na ujede buha što izaziva prekomjerno češanje i oboljenje kože.
  • Mačije buhe mogu da uzrokuju svrab kod ljudi uglavnom oko gležnjeva.



Da li moja mačka ima buhe ?

Tokom lizanja i uređivanja sopstvenog krzna ili krzna od druge mačke,obično mačke progutaju buhu koju otkriju tokom tog rituala čišćenja, što ponekad otežava pronalazak odrasle buhe u mačijem krznu. Mačka koja se češe može da bude jedini znak infestacije.

Najbolji način za demonstriranje prisustva buha na vašoj mački je to da vašu mačku isčešljate vrlo gustim češljom,tako da mačku postavite na svijetlu tkaninu ili papir što će vam omogućiti da uočite ionako malu buhu ili njene ostatke koji su uglavnom osušena krv vaše mačke. Da bi to potvrdili samo pokvasite te ostatke i oni će da zamažu tkaninu crvenom bojom. Ovo je dokaz prisustva buha čak iako se ne mogu pronaći odrasle buhe.

Ali nije sve tako buhasto,možda je problem u nečemu drugom pa se vaša mačka češe,pogledajte ovdje za više informacija :

Vaša mačka se češe-a nema buhe ?





Životni ciklus buhe 

Odrasle buhe provode većinu svog vremena na mački ili psu. Mogu da žive do 2 godine a ženka buha će početi da leže jaja 2 dana nakon pronalaska domaćina (vaše mačke ). Izležena jaja padaju sa mačke u okolinu zajedno sa ostatcima od buha ( osušena mačija krv),što će da pruži dobar izvor hrane za larve buha kada se izlegu iz jaja.

Larve se mogu izleći u okviru 2 dana i uglavnom se pronalaze tamo gdje  mačka provodi najviše vremena. Larve su fotofobične (mrze svjetlost) tako da teže kretanju u dubinu tepiha,pokrivača ili mekanog namještaja,tako da se često ne primjećuju.
buhe-rast-zivotni-ciklus-kako-se-rijesiti-buha-buva-mačke
Larve rastu i transformiraju se u pupu ( uglavnom za kraće od 7 dana ),a svaka pupa je okružena ljepljivom čahuricom. Odrasla buha se razvije unutar čahurice i čeka znak ( vlagu,buku,vibraciju,nivo ugljen dioksida) da je mačka ili osoba blizu. Novopridošla odrasla buha tada izlazi iz čahurice i zakači se na domaćina,iako mogu da borave u čahurici do 2 godine čekajući povoljnu priliku.

Pod pravim uslovima, cijeli životni ciklus buhe može biti završen za kraće od 15 dana,što nam razjašnjava zašto su ovi paraziti tako uspješni u svom poslu. Za uspješnu kontrolu,odrasle buhe na mački se moraju ukloniti kao i spriječiti ponovnu infestaciju iz okoline.

Primjeri i savjeti u borbi protiv buhaste gamadi !

Često usisavanje će pomoći u redukovanju ali ne i eliminaciji buha u vašem domu. Rezervoar (vrećica) od vašeg usisavača se mora odmah izbaciti inače buhe nađu put da izađu ponovo van. Ukoliko je neka tkanina mnogo infestirana,morate je se riješiti. Tretmani za spriječavanje ponovne infestacije su višestruki:


  • Tretirajte sve kućne životinje sa insekticidom da ubijete odrasle buhe na njima. Uvijek koristite proizvode licencirane za tretman određenog tipa životinja,ne koristite proizvode namjenjene psima za mačke i obrnuto,jer su neki proizvodi za pse vrlo toksični ukoliko se primjene na mačke.
  • Tretirajte dom da uklonite buhe u svim drugim stadijima njihovog razvića. Tretman cijele kuće je neophodan uključujući mekani namještaj,tepihe,pukotine između podnih elemenata i druge zabačene dijelove vašeg doma. Prvo usisajte a zatim koristite odgovarajući insekticid da ubijete nezreli stadij buha. 
  • Pupa ( čahurica) je vrlo rezistentna na tretman,tako da su neophodni ponovljeni tretmani za mačku i dom.
  • Proizvodi sa inhibitorima razvoja insekata se mogu koristiti na ljubimcima da bi se spriječilo sazrijevanje buha ili razmnožavanje.

Nema komentara: